5G Ülkemize ne zaman geliyor ?

Nano teknoloji gelişmelerini takip ederken bu teknolojiyle beraber internet hızı ve veri indirim hızını da takip etmeden geçemeyiz. Ülkemizde şu an 4.5G teknoloji mevcut hali sorunsuz kullanılıyor.  Şimdi sırada 5G var. Peki 5G ne zaman geliyor?

Dünyayla birlikte aynı anda 5G teknolojisine geçmeyi planlayan ülkemiz konuyla alakalı olarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, bu teknolojiye geçişi öbür ülkelerle birlikte geçme planları yaptıklarını vurguladı.

Türk Telekom’un 175. Kuruluş yıl dönümünü 2015 yılında yapılmıştı. Bu etkinlikte konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “gündemde 4G ihalesi var. Ama dünya 5G’yi konuşuyor. 4G’yle hiç zaman kaybetmeyelim”  sözlerinin hemen ardından  5G konuşulmaya başlanmıştı.  Ancak o dönemden  süre gelen çalışmalarla 5G teknolojisinin gelişimi konusunda çalışmalar devam ediyordu. Çalışmalar devam ederken  1 Nisan 2016 tarihinde 4.5G teknolojisi ile tanıştık.

4.5G hayatımıza girdikten sonra bu teknolojinin kapsama alanını genişletmek için GSM operatörleri çalışmalarını sürdürmeye devam ederken, bir yandan da 5G teknolojisini araştırmaya hazırlıkları için paçaları sıvamaya başladılar.

5G teknolojisiyle alakalı olarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ise yaptığı açıklamada, bu teknolojiyi Türkiye’nin Dünya ile eşzamanlı olarak kullanmayı başlayacağının müjdesini verdi.

Türkiye, 5G teknolojisine hızlı geçiş yapacak

5G Teknolojisiyle alakalı olarak sözlerini sürdüren Bakan Ahmet Arslan, Bu teknolojinin uygulamaya başlanmasıyla beraber endüstri uygulamalarının gelişmesi hızla sürecek ve akıllı ulaşım sistem ve araçlarının ise hızlanarak hayatımızı oldukça kolaylaştıracağının vurgulayan Bakan Arslan 2020’de 5G teknolojisini ülkemize getirmeyi planladıklarını söyledi.

Açıklamalarını sürdüren Bakan Ahmet Arslan 4.5G nin ise ülkemizde 51 milyonu aşan bir kullanıcısının olduğu belirtirken, 5G konusunda ise artık başka ülkelerin peşinden gitmeye gerek kalmadığını vurgularken bu teknolojinin dünyada ki ülkelerle eşzamanlı olarak hayata geçirmeyi planladıklarını ve bununla beraber gerekli durumlarda yurt dışına bu teknolojiyi ihraç edebilecek hale gelmeyi düşündüklerinin altını çizdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir