Akıllı Telefonlara Yanmayan Piller Geliyor!

Samsung’un Galaxy Note 7 modelinden sonra ortaya çıkan akıllı telefonların patlama sorunu artık tarih oluyor. İşte yeni nesil akıllı telefonlarda kullanılacak olan patlamayan piller!

Akıllı telefonların artık hayatımızda önemli bir yer etmesinin ardından artık insanlar akıllı telefonlarını yanlarından ayırmıyor. Samsung’un geçtiğimiz sene satışa sunmuş olduğu Note serisinin yeni amiral gemisi Galaxy Note 7 kullanıcılar tarafından ilk başlarda çok sevilse de Samsung’un Galaxy Note 7 modellerinin patladığı ortaya çıkmıştı.

Kullanıcılar için büyük bir sorun olan Samsung’un Galaxy Note 7‘lerin patlamasının ardından pek çok akıllı telefonun patladığı ortaya çıkmıştı. Netice itibariyle kullanıcılar için oldukça tehlikeli olan bu durum karşısında çözümler üretilmeye devam ediliyor.

Yeni Nesil Akıllı Bataryalar Geliyor!

Amerika’nın en önemli üniversitelerinden birisi olan Stanford Üniversitesi araştırmacıları, batarya pilinin pozitif ve negatif kısımlarını ayıran plastik kısma trifenil fosfat adı verilen bir madde eklediklerini ifade ettiler.

Yangın Çıkmadan Önleniyor!

Araştırmacıların kullandıkları bu maddenin yanmayı geciktirmede kullanıldığı biliniyordu. Elde edilen bu yeni batarya ile birlikte batarya 150 derece sıcaklığı geçince plastik eriyor ve içindeki kimyasal açığa çıkıyor. Böylece batarya kaynaklı yangın başlamadan 0.4 saniye önce önlenmiş oluyor.

Mini Yangın Söndürme Başarılı Olmadı!

Yapılan araştırma çok farklı yollar deneyen ve denedikleri bir yolda da pilin içerisine mini bir yangın söndürücü eklemeyi deneyen ekip gerçekleştirdikleri bu şeyin pilin performansını olumsuz etkilediğini aktarıldı.

Yeni Akıllı Telefonlar Yeni Nesil Bataryalarla Gelebilir!

Henüz geliştirmeye devam edilen pilin tüm testlerden başarıyla geçmesinin ardından gelecekteki akıllı telefonlarda ve tabletlerde kullanılabileceği düşünülüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir