Apple Ve Samsung Yarı İletkenlik İçin Ciddi Yatırım Yapıyor!

Teknoloji devleri çeşitli araştırmalar için ciddi yatırımlar yapıyor. Apple ve Samsung yarı iletkenlik için yaptıkları yatırım dudak uçuklatıyor.

Akıllı telefon denilince akla gelen Apple ve Samsung dünyada en fazla akıllı telefon satan şirketler olarak karşımıza çıkıyor. Samsung ve Apple’ın 2016‘da yarı iletkenler için harcadığı para ağızları açık bırakıyor.

Akıllı telefon denilince akla gelen ilk markalardan olan Samsung ve Apple yarı iletkenler için büyük bir yatırım yapıyorlar. Samsung ve Apple’ın bu alan için yaptıkları yatırımsa 61.7 milyar dolar. Ortaya çıkan bu rakamın 2015’te yapılan yatırımla karşılaştırıldığında arada büyük bir fark olduğu görülüyor. 2016 yılında önceki yıla göre yaklaşık 400 milyon dolar daha fazla harcama yapıldığı görülüyor. 2016 yılında dünyadaki yarı iletkenlerin yüzde 18.2’sinin sadece bu iki firma tarafından satın alındığı belirtiliyor.

Dünyada en çok yarı iletken satın alan 10 şirket genellikle değişmiyor. 2015 yılında en çok yarı iletken satın alan firmaların 19 tanesinden 9 tanesi yerlerini koruyor. Bu listede en çok yer bulansa Amerikan ve Çin merkezli firmalar olarak karşımıza çıkıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir