Bilim insanları Ay’ın gerçek yaşını buldu!

Dünya’mızın uydusu Ay kimileri için romantizmi, kimileri için yalnızlığı simgelerken, son zamanlarda insanların kafasına takılmış bir soru daha gündeme geldi. Ay’ın merak edilen araştırmalar sonucunda ortaya çıktı. Peki Ay kaç yaşında ?

Uzay araştırma yetkilileri en son Ay’a Apollo 14 isimli uzay aracını fırlatmıştı. Görevini sürdürmeye devam eden Apollo 14 araştırmaları sonucu herkesin cevabını merak ettiği sorununda cevabını bulmuş oldu.

Apollo 14 görevinde topladığı taş örnekleri uzmanlar tarafından incelemeye alındı. Taşlar üzerinde bulunan zirkon minerallerini inceleyen uzmanlar Ay’ın 4.51 milyar yaşında olduğu sonucuna vardı. Demek oluyor ki Ay 4.51 milyar yıl önce yaratıldı.

Apollo 14 toplamış olduğu taşlar özenle incelenip kronik araştırmalar sonucunda 4.51 milyar yaşında olduğu belirlendi.

Apollo 14 yardımıyla 42 KG  taş örneği topladı!

Ay’a giden Alan Shepard ve Edgar Mitchell Ay’ın yüzeyine inip 42 kilogram taş ve toprak örnekleri toplayarak bu araştırmalarını yapmışlardı. Mitchell ve Shepard’ın  toplamış olduğu bu minerallerle  zirkon minerallerine rastlanmış oldu.  Bu iki astronotun Apollo 14 ile yapmış oldukları araştırma ve incelemeleri Çalışma dergisi “Science Advance’te” yayınlandı.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir