Çin Uygulama Mağazaları Üzerinde Daha Çok Baskı Kuracak!

Pek çok marka ve servis için oldukça önemli olan Çin şimdide Google Play Store ve App Store üzerindeki baskısını arttırmak istiyor.

İnternet üzerinde kısıtlamalarla bilinen Çin şimdide farklı bir kısıtlama ile gündeme geldi. Çin şimdide ülkede kullanımına müsaade edilen uygulama mağazaları üzerindeki kontrolünü arttıracağını açıkladı.

Çin’de Google Servislerinin Kullanımı Yasak!

Çin birçok önemli marka için çok önemli bir pazar olarak öne çıkmış olsa da Çin’in ünlü markalar üzerindeki baskıları markaların canını sıkıyor. Çin’de kullanımda olan 550 milyon akıllı telefonun yüzde 75‘inde Google’ın Android işletim sistemi kullanılıyor. Çin’de kullanılan akıllı telefonların önemli bir çoğunluğu Google Android işletim sistemiyle çalışıyor olmasına rağmen Google servisleri ve Android‘in resmi mağazası olan Google Play Store’a erişim yasağı bulunmakta.

Çin Sadece Belli Uygulama Mağazalarına İzin Veriyor!

Google Play Store’un Çin’de yasaklı olması nedeniyle kullanıcılar uygulamalarını Google Play Store yerine Çin Hükümetinin izin verdiği Baidu ve Tencent gibi uygulama mağazaları üzerinden uygulamalarını indirebiliyordu. Görünen o ki Çin Hükümeti’ne göre bu kısıtlama yeterli olmamış olacak ki Çin Hükümeti bu yaptırımları arttırma kararı aldı.

Çin kaynaklarından yapılan açıklamaya göre kullanıcıların uygulamalarını indirmelerine izin verilen bu alanlarda olan denetimleri daha sıkı bir şekilde devam ettirecek. Yapılan açıklamaya göre bu sıkı denetimin nedeni kullanıcılar için daha güvenli bir hal alması.

Çin Apple Servilerini Engellemişti!

Bilindiği gibi Çin daha önce bu yaptırımları Apple için de uygulamıştı. Çin, Apple’ın bu yılın başında iOS tabanlı cihazlar için uygulama mağazası olan App Store‘da yer alan New York Time uygulamasını kaldırmıştı. Apple’ın Çin’de daha öncede pek çok servisi yasaklanmıştı. Son olarak Apple’ın Çin’de iTunes Movies ve iBooks servislerine erişim engeli uygulanmıştı. Apple’ın bu durum karşısında ne yapacağı bilinmezken görünen o ki Çin’in bu kısıtlamaları artarak devam edecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir