Facebook Canlı Yayınlarına Reklam Geliyor!

Sosyal medya denilince akla gelen ilk platform olan Facebook artık canlı yayınlarına reklam almaya başlayacak. İşte Facebook‘un yeni reklam politikası.

Popüler sosyalm medya devi olan Facebook son açıklamasında artık Facebook üzerinde yapılacak olan canlı yayınlara da reklam alacağını açıkladı. Facebook, canlı yayın yapan kullanıcılara da belli şartların oluşturulmuş olması durumunda reklam gelirlerinden belli paylar verecek. Bu şartlardan en önemlisi kullanıcının en az 2.000 takipçiye sahip olması ve yakın bir zamanda yapmış olduğu canlı yayının en az 300 kişi tarafından izlenmiş olması gerekiyor. Facebook’un bu reklam politikasından faydalanmak isteyen kullanıcının yayınının en az dört dakika yayınlanmış olması ve en az 300 kişi tarafından izlenmiş olması gerekecek.

Gelirin Büyük Çoğunluğu Yayıncıya Aktarılacak!

Facebook’un gayet basit ve adil olan bu şartlarının sağlanması durumunda kullanıcı canlı yayınına en az iki dakika arayla 20 saniyelik bir reklam alabilecek. Facecbook’un bu yeni reklam politikasında yayıncılar reklam gelirlerinin yüzde 55’ini alacakken Facebook bu reklam gelirinin yüzde 45’ini alacak.

Başlangıçta Facebook’un bu oranda oluşturduğu reklam politikasının ilerleyen süreçte değişmesi bekleniyor. Facebook’un her geçen gün YouTube‘a yaklaştığı gerçeğini göz önünde bulundurursak önümüzdeki süreçte reklam YouTube’a reklam konusunda sıkıntı yaşayan kullanıcıların Facebook üzerinde de sorunlar yaşayacağı aşikar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir