Facebook Videolarında Reklam Gösterimi Yapacak!

Popüler sosyal medya sitesi olan Facebook tıpkı YouTube gibi videolarda reklam oynatımı yapacak. İşte Facebook’un videolarla ilgili önemli kararı.

Sosyal medya denilince akla gelen ilk sitelerden birisi olan Facebook 2016 yılında kullanıcıların Facebook üzerinden izlemiş olduğu videoların istatistiklerini paylaştı. Facebook’un paylaştığı istatistiklere göre Facebook üzerinden kıullanıcılar 100 milyon saatlik video izleme sayısına erişti.

Facebook üzerinden kullanıcıların bu kadar çok video izlemeleri artık Facebook’un videolar konusunda istediğini yavaş yavaş istediği noktaya erişiyor. Facebook artık videolarda da reklam göstermeye başlayacak. Facebook, reklam gösterme konusundaki tercih videoyu yükleyen kullanıcı tarafından belirlenecek. Videolarında reklam göstermek isteyen kullanıcılar 20 saniyeden uzun videolarda bu seçeneği kullanabilecekler. Kullanıcıların 20 saniyeden sonraki istenilen bir kısımda reklamlar gösterilecek.

Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg daha önce yapmış olduğu açıklamalarda videolarda reklam gösterimininin gelemyeceğini açıklamıştı. Ancak Facebook’un reklam politikasının değişmesinin ardından reklam gelirlerinin yüzde 55‘i içerik sahibine, yüzde 45‘i ise Facebook’ta kalacak. Facebook’un haber kaynağında gösterilecek olan tüm videoların ortalarına reklam eklenmesi Facebook’un reklam gelirlerini önemli oranda arttıracak.

Facebook’unbu hamlesiyle birlikte popüler video platformu YouTube’a benzemiş oldu. Son dönemde diğer sosyal medya platformlarının özelliklerini birebir kopyalayan Facebook bu hamlesiyle YouTube’un reklam gelirleri mantığını da birebir kopyalamış oldu.

Facebook’a gelecek olan bu yenilik hakkında Facebook şimdiye kadar herhangi bir açıklama yapmadı. Facebook’un içerik operasyonlarından sorumlu olan Dan Rose, video ortasında kullanılacak olan reklamların başkar Facebook formatlarında da deneneceğini açıkladı. Görünüşe göre kullanıcıların reklamlarla olan mücadelesi Facebook’ta da olacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir