Firefox Kendi İşletim Sisteminin Fişini Çekiyor!

Mİnternet tarayıcısı denilince akla gelen ilk programlardan birisi olan Mozilla Firefox’un kendi geliştirmiş olduğu işletim sisteminin fişinin çekileceği ortaya çıktı!
Mozilla denilince pek çok kişinin aklına Firefox internet tarayıcısı geliyor. Ancak Mozilla pek çok alanda çalışmalarını sürdürüyor. Mozilla bundan iki yıl önce Firefox Phone adında proje geliştirmiş ve bu proje de gelişmekte olan ülkelere ucuz akıllı telefonlar sunmak istemişti.

Firefox OS Projesi Devam Etmişti!

Mozilla’nın bu projesi beklenen ilgiyi görmeyince rafa kaldırılmış ancak Firefox Phone‘larda kullanılan Firefox OS’u sonlandırmamıştı. Mozilla yaptığı açıklamada kendi işletim sistemini artık akıllı telefonlarda değil de nesnelerin interneti için kullanacağını açıklamıştı. Ancak son açıklamaya göre Mozilla bu projeyi de iptal etti.

Firefox OS Projesi İptal Oldu!

Mozilla aslında Firefox OS‘ten oldukça umutluydu. Gelecekte pek çok alanda kendine geniş bir yer bulacak olan nesnelerin interneti yeni yeni hareketlenmeye başlandığı içi pek çok firmanın yeni bir işletim sistemi arayışı vardı. Ancak Mozilla bu alanda da istediğini elde edemedi. Kar amacı gütmeyen şirketlerin başında gelen Mozilla nesnelerin interneti yazılımı üzerinde çalışan 50 kişilik ekiple yollarını ayırdıklarını açıkladı. Mozilla tarafından yapılan bu açıklamada yolların ayrıldığı kişiler içinde bazı üst düzey yöneticilerinde olduğu aktarıldı.
Mozilla cephesinde gerçekleşen bu işten çıkartmalara bakıldığında Mozilla’nın gelecekte nesnelerin interneti teknolojine bir daha dönmeyeceği rahatlıkla söylenebilir. Bir diğer yandan Google’ın Chrome internet tarayıcısının sürekli büyüdüğü bir ortamda Firefox’un ne gibi hamleler yapacağı büyük merak konusu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir