Google Play Store Artık Daha Güvenli Olacak!

Dünya’nın en çok kullanılan mobil işletim sistemi Android’in resmi içerik mağazası olan Google Play Store’un yakın bir sürede daha güvenli hale gelecek. İşte Google’ın yeni Google Play Store hamlesi.

Google’ın çok sevilen mobil işletim sistemi olan Google Play Store‘un şimdiye kadar pek çok güvenlik sorunu olduğu bilinen bir gerçek. Google’ın bir türlü Google Play Store’da güvenliği sağlayamaması pek çok kişinin canını sıkmıştı. Google ise bu durum karşısında sonunda bir çözüm bulmuş olabilir.

Google Play Store’d Denetimler Artacak!

Google Play Store geçtiğimiz günlerde uygulama geliştiricilerine yeni bir bildiri göndermişti. Google’ın geliştiricilere göndermiş olduğu bu bildiride Android platformu bünyesinde yer alan tüm uygulamaların özenle hazırlanmış bir gizlilik politikası olması isteniyor. Aksi halde arama yapıldığında bu uygulamalar arama çıkmayacak ve hatta içerik mağaza bünyesinden kaldırılacak. Bilindiği gibi Google Play Store üzerinden indirilen her uygulama başlangıçta kullanıcılardan belli erişim izinleri istiyor. Uygulamaların istedikleri izinler arasında en çok dikkat çekenler ise kamera, galeri, arama veya kişi listesi olarak kullanıcıların karşısına çıkıyor. Pek çok uygulama ihtiyacı olmadığı halde bu izinleri istiyor ve sonrasında bu izinleri ne için kullanacağını bile açıklamıyor.

Google Play Store İçerik Sayısında Ciddi Azalma Olacak!

Google’ın Google Play Store’da önüne geçmek istediği ise bu güvensizlik durumu ortadan kaldırmak istiyor. Google’ın bu kararı doğrultusunda eski ve kullanılmayan uygulamalarla birlikte kullanıcıların istekleri dışında kullanılabilecek olan içeriklerinde Google Play Store’dan kaldırılması düşünülüyor. Bu sayede Google Play Store’da yer alan pek çok uygulama silinecek ve bu sayede Google Play Store’da içeriklerde ciddi bir azalma yer alacak. Ancak Google bu sayede Google Play Store’da uzun süredir beklenen o güvenlik sonunda gelmiş olacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir