İnternet Sitelerinde Robot Kontolü Sona Eriyor!

Google’ın reCAPTCHA şirketini satın almasıyla birlikte internette başlayan “Ben robot değilim” dönemi sona eriyor. İşte tüm detaylar.

İnternet üzerince çeşitli sitelere girişte ve kayıt oluşta kullanılan ve kullanıcıların canını sıkan CAPTCHA sistemi kaldırılacak. Yerine gelecek sistemde kullanıcıların tıklamalarına bile gerek duyulmayacak.

Google 2009 Yılında Satın Almıştı!

Bilindiği gibi teknoloji devi Google 2009 yılında reCAPTCHA şirketini satın almıştı. Bu satın alımla birlikte Google 2013 yılında yeni CAPTCHA sistemini duyurmuştu. Daha önce çok karmaşık olan bu kontrol sistemi Google’ın yeni teknolojisiyle birlikte bir kutucuğu işaretlemeyle çözülebiliyordu. Ancak Google kullanıcılar için zorlu olan bu sistem yerine yeni bir sistem geliştirdiğini duyurdu.

Yeni Sistem Arkaplanda Çalışıyor!

Google’ın yeni sistemi arka planda çalışıyor ve kullanıcıların internet siteleri üzerindeki davranışlarına bakarak onların bot mu yoksa normal bir kullanıcı olduklarını algılayabiliyor. Google’ın yeni sistemiyle birlikte gerçek bir kullanıcı doğrulama gerektiren formu doldururken anında işlemi sonlandırabiliyor.

Google’ın görünmez CAPTCHA sistemi ile birlikte internet üzerinde kullanıcıların en büyük sorunlarından birisini sonlandıracak gibi görünüyor. Google’ın bu yeni sisteminin kısa bir süre içerisinde her internet sitesi üzerinde kullanılması beklenmiyor ancak bir süre sonra kullanıcılar artık yeni sistemi kullanacak ve eski sistemde olduğu gibi uğraşmak zorunda kalmayacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir