iPhone’lar Artık Hindistan’da Üretilecek!

Apple’ın Hindistan’da bir fabrika kuracağı uzun süredir konuşuluyordu. Sonunda bu iddianın doğruluğu ortaya çıktı.

Uzun süredir konuşulan Apple‘ın Hindistan’da fabrika kuracağı iddiaları Hindistan Bilişim Teknolojileri Bakanı olan Priyank Kharge tarafından doğrulandı ve nisan ayında üretime başlanılacağını açıkladı.

Dünyanın Çin’în ardından ikinci büyük cep telefon pazarı olan Hindistan’da Apple’ın sadece yüzde 2‘lik bir paya sahip. Rakibi olan Samsung ise Hindistan’da lider durumda. Apple resmi olarak açıklamasa da uzun süredir Hindistan’da önce bir fabrika açarak iPhone ve diğer ürünlerini burada üretmeyi sonrasında ise açacağı Apple Store ile üretmiş olduğu bu ürünleri yerel satıcılar kullanmadan doğrudan satacağı yönünde iddia ediliyordu. Apple konuyla ilgili olarak bir açıklama yapmazken Hindistanlı yetkililer bu iddiaları doğruladı.

hindistan’ın Bilişim Teknolojileri Bakanı olan Priyank Kharge, Apple ile ortak bir anlayışa sahip olduklarını ve nisan sonunda Kamataka eyaletinde üretim yapmalarını beklediklerini dile getirdi. Bakan Kharge açıklamasında Hindistan’da üretilecek olan bütün iPhone modellerinin sadece yerel pazarlarda sunulacak olması. Yani Apple en büyük tedarikçisi olan Foxconn ile Çin’de yürüttüğü politikadan farklı olarak Hindistanda bir politika benimseyecek ve bu politika ile birlikte ürettiği iPhone’ları sadece Hindistan’da satışa çıkacak.

Aslında Apple’ın Hindistan’da yatırım yapması Apple’ın CEO‘su Tim Cook‘un son açıklamasına göre oldukça uygun bir adım olarak görülüyor.

Apple’ın Hindistan’daki tesisatını ise Tayvanlı Wistorn firması üstlenecek. Dünya genelinde 60.000’den fazla çalışanı bulunan ve öncesinde Acer’ın ürünlerinin üretiminden sorumlu olan Wistorn‘un Hindistan’daki ilk iPhone 8’leri üretmesi bekleniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir